23 листопада 2021 р. у Києві пройшов круглий стіл “Лісові діалоги” під егідою Лісової опікунської ради (FSC), в якому прийняла участь доцент кафедри фізичної географії та картографії Решетченко С.І. Захід був присвячений питанню монетизації послуг екосистем. Участь у круглому столі брали: Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець, директор Департаменту природно-заповідного фонду Міндовкілля Едуард Арустамян, представник компанії PepsiCo Олександр Бартле, голова Товариства лісівників Юрій Марчук, керівник напрямку ліси WWF Андрій Плига, виконавча директорка благодійного фонду Peli can live Яна Боброва та інші. Різноманіття рослинного та тваринного світів, поглинання вуглекислого газу, регуляція водного стоку, оздоровлення та відпочинок – усе це є послугами екосистем, які людина отримує завдяки лісовим та іншим природним екосистемам. Сучасні економічні умови стимулюють до уважного вивчення й оцінки можливостей монетизації послуг екосистем як дієвого способу зберегти біорізноманіття та досягнути вуглецевої нейтральності.

Ігор Соловій, експерт з питань оцінювання послуг лісових екосистем і агроекосистем, доктор економічних наук, зазначив, що “економічна оцінка послуг екосистем може покращити прийняття рішень, давши кращі результати і для природи, і для людини. Застосування концепції плати дозволяє виявити широке коло послуг екосистем (зокрема тих, які деградують через людську діяльність) та залучати їх при прийнятті управлінських і господарських рішень”.

Директор FSC Україна Павло Кравець зауважив, що “на Конференції ООН COP26 в Глазго, Україна зобов’язалася сприяти сталості лісів, аби сповільнити глобальні кліматичні зміни та підтримувати послуги екосистем. Зміна акцентів з одного боку підвищує вимогливість до лісогосподарювання, а з іншого відкриває нові можливості для монетизації послуг екосистем. FSC національний стандарт для України та процедури послуг екосистем вже сьогодні надають можливість не тільки підтверджувати відповідність управління лісами міжнародним вимогам, але й комунікувати з відповідальним бізнесом про позитивний вплив на довкілля, та за їх сприянням створювати історії успіху про збереження екосистем і підтримання їхніх послуг”.

Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець говорить, що сьогодні першочерговим завданням є законодавче врегулювання ринку деревини. Наступним кроком є врегулювання ринку послуг екосистем, які вже стануть товаром. Він переконаний, що у майбутньому для лісових господарств – це буде пріоритетним джерелом, як надходжень, так і прийдешнього розвитку. Адже в цілому потенційний ринок послуг екосистем в Україні оцінюється у 200 млрд доларів США, тоді як зараз ми використовуємо лише близько 37 млрд доларів.

Про увагу з боку відповідального бізнесу до монетизації говорить і представник компанії PepsiCo Олександр Бартле. Як потенційний покупець підприємство бачить широкі можливості для розвитку приватного ринку послуг екосистем в Україні. Він підкреслив зацікавленість бізнесу долучатися до реалізації пілотних проєктів, зокрема, і вуглецевого кредитування. Та необхідною є підтримка держави, адже досить складно донести вітчизняному споживачу власними силами необхідність використання більш сталих підходів у виробництві, адже це безпосередньо впливає на кінцеву ціну продукції.