На базі навчальної лабораторії ГІС і ДЗЗ розгорнуто власну станцію прийому супутникової інформації за ліцензією EUMETSAT – EUMETCast. Ця технологія передбачає оперативну трансляцію даних з геостаціонарних і полярно-орбітальних супутників метеорологічного та EO-призначення, та використовує більш доступне обладнання для організації прийому, ніж те, що забезпечує безпосередні сеанси зв’язку з апаратами.
Нижче показано обладнання, що використовується на теперішній час для організації прийому і обробки. Наразі усі операції виконуються на одному сервері (Core-i7 CPU, 4 ядра, 16 Гб ОЗУ), що підключено до спеціалізованих приймачів DVB-S2 – TBS 5927 та Novra S300D, які надають можливість прийому сервісів Basic (базові дані) і High Volume Service (дані великого об’єму). Прийом сигналу за технологією EUMETCast здійснюється в Ku діапазоні на офсетну антенну діаметром 0,9 м.
На сервері для забезпечення прийому розгорнуто спеціалізоване програмне забезпечення Tellicast від EUMETSAT, що забезпечує безпосередньо процес прийому і збереження прийнятих даних на диск. Дані поставляються у специфічних форматах стиснення.
Для демонстрації можливостей, на станції налаштовано прийом знімків з геостаціонарного супутника METEOSAT-9 другого покоління (сервіс Basic). Частота передачі даних за наявною в лабораторії ліцензією – 1 година (сеанс передачі – з 00 до 15 хвилин кожної години). Дані з вказаного супутника використовуються для оперативного моніторингу динаміки атмосфери, мають низьку роздільну здатність. В лабораторії створений спеціальний програмний комплекс, що на стороні сервера декодує дані, переводить їх у формат GeoTIFF, змінює проекцію на EPSG:4326, та публікує у вигляді тайлових XYZ-сервісу у спеціальному веб-додтку на сайті кафедри. На цьому етапі програмний комплекс продукує 2 шари – спеціальний денний RGB-композит, у якому за методикою паншарпен підвищено роздільну здатність, а також цілодобовий інфрачервоний (10.8 мкм).
Веб додаток дозволяє переглядати дані за кожну годину (попередні 24 години) для обох шарів. Доступний повноекранний режим та режим анімації.
Станція ставить на меті навчально-наукові задачі і може накопичувати і обробляти необхідні співробітникам і студентам дані для виконання наукових робіт.
Переглянути веб-додаток можна нижче (або за окремим посиланням).
(Увага! Оновлення актуальних композитів відбувається на 20 хвилині кожної години, тож у проміжку між 00 і 20-ю хвилинами поточний шар буде пустий – у цей час відбувається прийом і обробка даних зі супутника. Для програвання анімації переведіть слайдер на скільки потрібно назад і натисніть кнопку Play)