Грант – це вид субсидії, яка надається юридичною чи фізичною особою іншій юридичній або фізичній особі (як правило, на конкурсній основі) для виконання конкретних проектів або освіти. Грант виділяється у вигляді певної грошової суми.

Гранти даються не тільки на наукові цілі, для реалізації проектів і т.п., але і для використання в соціальній сфері.

Основними джерелами фінансування є державні організації та приватні фонди, основним видом діяльності яких є вкладення грошей у розвиток певних сфер суспільної діяльності.

Державні фонди та програми – це організації, які використовують для надання грантів кошти державного бюджету.

Приватні фонди використовують кошти, отримані за рахунок відсотків з обороту капіталу, залишеного окремими багатими людьми або сім’ями.

Корпоративні фонди – як правило, організують фірми для стимулювання починань, які відповідають вимогам і напряму діяльності компанії. Нерідко такі фонди існують за рахунок постійних відрахувань від прибутку “батьківської” корпорації, що робить їх абсолютно залежними від останніх. Відмінною рисою таких фондів є надання грантів продукцією самої фірми (наприклад, так чинить компанія Apple, шляхом надання комп’ютерів школам).

Гранти можуть виділятись індивідуально (одній особі) або організації (організаціям).

1) Академічні програми – розраховані на довгострокове (1-3 роки) або короткострокове (кілька тижнів – місяців) навчання, як на території країни проживання, так і за кордоном. Фінансування може відшкодовувати витрати на проживання, проїзд, харчування, дорогу, або, можливо, частину цих витрат доведеться сплатити самостійно.

Одним з підвидів такого виду грантів є виділення коштів на участь у різних конференціях, студентських конгресах, літніх школах. Як правило, в таких випадках оплачується як участь у конференції, так і харчування з проживанням. У тому випадку, якщо учасник зможе довести свою нездатність оплатити проїзд, або якщо він є громадянином певної групи бідних країн, йому може бути оплачений проїзд до місця проведення конференції. Зазвичай усі умови і можливості вказуються заздалегідь.
У свою чергу академічні гранти можна розділити на програми, які розраховані на навчання в закордонному університеті, і на короткострокові програми та конференції.

2) Гранти, що видаються на проведення досліджень також бувають короткостроковими і довгостроковими.

Короткострокові, як правило, виділяються аспірантам і докторантам, які працюють над певним дослідженням і можуть довести потребу в науковій роботі за кордоном або в інших областях своєї країни. Крім того, такі гранти припускають оплату доступу до ресурсів інших університетів.

3) Гранти, що видаються на поїздки – видаються за наявності запрошення на конференцію, семінар, стажування за кордоном і при неможливості самостійно оплатити транспортні витрати.

4) Гранти, які виділяються на розробку невеликого проекту, або малі гранти – надаються для того, щоб забезпечити можливість виплати зарплати співробітникам, які беруть участь в дослідженні, купівлю чи оренду обладнання, матеріалів і т.д. У рідкісних випадках також виділяються кошти на участь в конференціях.

Найважливішим моментом для отримання гранту є правильне складання заявки на його отримання. Безумовно, можна вдатися до послуг упорядника грантів, а можна впоратися своїми силами.

У більшості випадків заяву включає в себе наступні пункти:

–  Вступ;

–  Обґрунтування необхідності отримання гранту;

–  Опис проекту;

–  Детальний опис бюджету;

–  Висновок.

Існують керівництва по складанню документів такого роду, які розсилаються організаціями, які надають грантову підтримку. Найважливіше при складанні заявки показати всю вигідність і необхідність фінансування саме Вашого проекту.

(За матеріалами http://vnauke.by/)

Нижче наведемо деякі корисні ресурси, які доступні в Харківському університеті.

У Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна працює Відділ міжнародних програм та академічної мобільності, який в тому числі адмініструє програму Erasmus Mundus: http://www.univer.kharkov.ua/ua/structure/cvic/dipam

Якщо у вас є ідея наукового дослідження, і Ви шукаєте фінансування, то Вам варто проконсультуватись із співробітниками Центру міжнародних проектів та програм: http://www.intprog.kh.ua/

Для реалізації двосторонніх проектів у галузі академічних обмінів, спільних навчальних програм, грантів та наукових досліджень

– з Республікою Німеччина завітайте до Українсько-Німецького академічного центру:

http://www.univer.kharkov.ua/ua/structure/foreign_centers/ukrainian_german_academic_center

– з Республікою Польща – Українсько-Польського центру науки і культури: http://upc.univer.kharkov.ua/

– з Ізраїлем – Українсько-Ізраїльського академічного центру: http://www.univer.kharkov.ua/ua/structure/foreign_centers/uiac